Ризики дефолту України не великі
Як повідомляє ТОВ «ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА» останнім часом, можливо в зв’язку з виборами, багато політиків і «експертів» заявляють, що в 2019 році мало не 40% бюджету піде на погашення боргових зобов’язань за державним боргом. При бюджеті України в запланованому на 2019 рік розмірі 1 026 млрд. гривень, повернення за борговими зобов’язаннями в сумі 428 млрд. гривень є непосильною ношею і ніякий розвиток країни при таких обставинах просто неможливий. І в зв’язку з цим країні загрожує Дефолт.
Але варто зауважити, що наприклад в 2015 році, Україна погасила за державним боргом 416 млрд. гривень при бюджеті всього 534 млрд. Гривень, тобто 78% бюджету пішло на погашення боргу. І при цьому ніякого дефолту не сталося!
Як таке могло статися? — Все дуже просто! Політики, говорячи про погашення, забувають сказати про позики, а кажучи про позики, не говорять про відсотки. Але заради справедливості, ситуацію потрібно бачити в цілому, а не частинами.
Тоді, в 2015 році, Україна погасила 416 млрд. гривень боргу і взяла в борг 514 млрд. гривень. І більш того, так вчиняють майже всі держави в світі. Наприклад, для уряду США є нормальним щомісяця займати трильйон доларів і знову брати цей же трильйон у борг. Причому більшість тих грошей, які йдуть на погашення боргу, знову інвестуються в цей борг, тобто відбувається процес рефінансування. Так само і з боргом України, велика частина погашень знову буде реінвестована в борг України.
У світі фінансів все це можна назвати «робочим» процесом. Гроші циркулюють в економіці. Наприклад, банки, які купили боргові облігації уряду, в більшій частині знову куплять нові випуски облігацій після погашення старих, тому що саме за рахунок цих облігацій вони забезпечують, наприклад, відсотки за депозитом. Вивільнені гроші за погашенням не можуть і не будуть лежати мертвим вантажем, вони знову будуть інвестовані.
Що дійсно важливо в питанні боргу, то це динаміка його росту або зменшення, дефіцит бюджету і різниця між обсягом позик і погашень. А в цьому плані ніякої катастрофи в бюджеті України на 2019 рік не заплановано. Навпаки, ситуація з фінансами країни в останні роки стабілізується і поліпшується.
Обсяг боргу по відношенню до ВВП, з 2016 року став знижуватися, що можна побачити в таблиці і на графіку нижче. Номінальний борг, виражений в гривнях зростає, але номінальний ВВП країни зростає випереджаючими темпами. На піку в 2016 році, державний борг становив майже 81% від ВВП, а за підсумками 2018 року, він склав трохи менше 61% від ВВП. Багато хто може сказати, що такий розрахунок не справедливий, адже номінальний борг все одно стає більше. Однак, якщо так, то варто згадати, що з 2013 року по 2016 рік, борговий тягар зростав через падіння ВВП. І те, що зараз борг по співвідношенню до ВВП знижується через зростання ВВП загалом є позитивним фактором.
Баланс обсягу позик і погашень по державному боргу України так само поліпшується. З 2016 року різниця між обсягом позик і погашень знижується. Тобто бюджет країни з року в рік потребує меншого обсягу первинного кредитування (тобто без урахування рефінансування). Бюджет країни зростає разом із зростанням номінального ВВП і дефіцит бюджету, якщо вважати його в процентах від ВВП так само зменшується. Якщо в 2014 році дефіцит бюджету становив майже 5% від ВВП, то в 2018 році дефіцит склав 1,6% від ВВП.
Тому ситуація з державним боргом України на даний момент виглядає значно краще, ніж в минулі роки. Основна «пожежа» вже позаду. Звичайно ситуація далека від ідеалу, але вона покращується. І ризики дефолту країни зараз не великі.